Občanská poradna ICM FOOD.BODY.LIFE Dobrovolnické centrum Senior Point Podpořte nás Projekty EU Veřejná sbírka

Aktuálně

Aktuálne KreBul připravujeZprávy

Aktivně stárnout s dobrovolnictvím

Vize a trendy (nejen) v seniorském dobrovolnictví bylo hlavním tématem konference 19. listopadu 2019 v plzeňském TOTEMU Mezigeneračním a dobrovolnickém centru, kam přijali pozvání i prachatičtí zástupci města, Dobrovolnického centra Prachatice.

Konference se konala pod záštitou Dipl. Pol. Jany Maláčové, Msc., ministryně práce a sociálních věcí. V dopoledním programu vystoupili se zajímavými příspěvky Bc. Vlasta Faiferlíková předsedkyně Správní rady, ředitelka Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM, z. s. Plzeň, s tématem Senioři mění svět i náš svět pak PhDr. Oldřich Čepelka, předseda výboru, CWA – CZ, z. s., Hodkovice nad Mohelkou, člen redakční rady portálu www.i60.cz. Je důležité, jak stárneme … co pro nás připravuje stát, byl přednesený příspěvek Mgr. Irenou Kadlčíkovou, koordinátorka projektu pro Plzeňský kraj Implementace politiky stárnutí na krajskou úroveň Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR. Znalosti a zkušenosti seniorů jsou náš poklad … neotřelé nápady, jak tento poklad zhodnotit  povysvětlil opět v přednášce Cykloterapie – nová příležitost pro seniory PhDr. Oldřich Čepelka

Zajímavá byla i přednáška Výuka pomocí dobrovolníka – standardizovaného pacienta aneb jak učit (nejen) komunikaci jinak z úst PhDr. Hana Svobodová, Ph.D., přednostky Ústavu ošetřovatelství, 3. lékařské fakulty, Karlovy Univerzity, Praha, či přednáška o Dobrovolnické pastorační činnosti v FN Plzeň od Bc. Lucie Vavruškové, nemocniční kaplanky, Biskupství plzeňského.

V odpoledním bloku se diskutovalo nad Expertním dobrovolnictvím… doposud málo empiricky prozkoumaným trendem.  Národní asociace dobrovolnictví (NAD) ukázala jak … propojuje, inspiruje, podporuje prostřednictvím  Mgr. Lenky Černé předsedkyně výboru, Národní asociace dobrovolnictví, z. s., Plzeň a předsedkyně rady spolku, která je zároveň ředitelkou, Dobrovolnického centra, z. s., Ústí nad Labem.

Prachatice uvedly tři příklady dobrovolnictví. Firemní dobrovolnictví na Městském úřadu Prachatice – konané prostřednictvím výzev (šití na panenky, úklid lesa, fotografování akce, úklid v neziskovce, sběr vln a podobě), mezigenerační dobrovolnictví v SeniorPointu (při vzniku SeniorPoint Pressu, který připravují senioři s o generaci, či dvě mladšími dobrovolníky) a také fungování Dobrovolnického centra v Prachaticích.

Závěr patřil vernisáži fotografií s příběhy dobrovolníků, poděkováním dobrovolníkům z plzeňského kraje a prohlídka samotného centra.

I zde se hovořilo o cykloterapii. Již podvakrát jsme se snažili získat dotace na nový druh terapie, na rikšu (cyklorikšu pro seniory – elektrická tříkolka cargo kolo) pro seniory. Budeme zkoušet dál. Jsou města v ČR, Zdravá města v ČR, která je již mají (Ústí, Otrokovice, Ostrava…) a jak řekl zakladatel myšlenky v ČR „Jízda vrací seniorům vítr do vlasů“. Pokud by se našel sponzor, rádi ho odkážeme na realizátory terapie. Cena je však cca 150 000,- Kč?

Hanka RH+

 

21.11.2019

Občanská poradna

Informační centrum pro mládež

Vzdělávací centrum

» O občanské poradně
» Hlavní okruhy poradenství
» Vedlejší okruhy poradenství
» Úrovně poskytovaných služeb
» Způsob poskytování služeb

» Kdo jsme
» Služby
» Kontakt

» Co nabízíme
» Školící místnosti

Stránky www.krebul.cz provozuje obecně prospěšná společnost KreBul
Created by © 2020 WebCreative.info
All rights reserved.