Občanská poradna ICM FOOD.BODY.LIFE Dobrovolnické centrum Senior Point Podpořte nás Projekty EU Veřejná sbírka Osobní asistence Obchůdek

Aktuálně

Aktuálne KreBul připravujeZprávy

Dobrovolníci o své zemi

Valencie (València, Valencia) je město, ležící na Costa del Azahar (volný český překlad Pobřeží pomerančového květu), což je průmyslová oblast při Valencijském zálivu. Město leží na řece Turia, přibližně uprostřed cesty mezi městy Castelló de la Plana a Alicante. Valencia je hlavním městem provincie Valencia a Valencijského společenství. A pokud jste nemohli navštívit letos Španělsko, mohlo Španělsko navštívit vás. A to právě při besedě s našimi dobrovolníky. Co je na jejich zemi zajímavé?

1. Kompromis mezi rušným velkoměstem a klidem maloměsta

Valencie je třetí největší město Španělska. Menší fronty na památky, méně lidí na ulicích a v restauracích, nepřeplněné autobusy. Čeho ale není méně, jsou zážitky, které město nabízí.

2. Architektura hodná obdivu

Španělská města jsou proslulá krásnými hrady a starými, monumentálními budovami. Kromě moderních a futuristických staveb, jako je komplex budov Města umění a věd (Ciudad de las Artes) a jeho přilehlého okolí, na vás ve Valencii dýchne trocha karibské exotiky.

3. Konec nudě i ve všední den

Ve Valencii se určitě nudit nebudete. Každý podvečer a obzvláště během víkendů se ve městě něco děje - stačí udělat pár kroků v centru města, na pláži, v přístavu, nebo v parku Turia a narazíte na nepřeberné množství aktivit od sportů všeho druhu, až po tanečky a míchání drinků, ke kterým se můžete připojit.

4. Valencijský zázrak – park v korytu řeky

Turie, to je nefalšovaný valencijský zázrak. Když v roce 1957 řeka Turie zaplavila město, radnice rozhodla, že se řeka odkloní a její koryto se přemění v park, který bude rozdělen zhruba dvaceti mosty a průchody do jednotlivých částí, které se od sebe budou vzájemně lišit.

Dnes v jednotlivých částech parku najdete atletické tratě, fotbalová hřiště, zahrady s fontánami, muzea, venkovní výstavní prostory, dětská hřiště, skate parky a mnoho dalšího.

Turie je oáza klidu, která je vzdálena pouze pár kroků od samotného centra města. Zanechá ve vás dojem, že jste na venkově, a že jste veškerý shon a ruch velkoměsta nechali daleko za sebou.

 

Španělsko je konstituční monarchií v čele s králem. Hlavním městem je občas neprávem opomíjený Madrid - moderní město plné uměleckého života nabízí na jedné straně stovky muzeí, galerií a divadel a na druhé straně temperamentní noční život. Kromě úředního jazyka španělštiny se setkáte často s katalánštinou nebo jiným místním nářečím - galicijština (Galicie), valencijština (oblast Valencie), baskičtina (Baskicko a Navarra). Vzhledem k tomu, že Španělsko je členem Evropské unie, oficiální měnou je euro.

Španělé jsou milým a pohostinným národem. Pokud navíc dáte najevo, že víte něco málo o jejich zemi, anebo se snažíte mluvit španělsky či katalánsky, poznáte jejich nejvlídnější stránku. V Barceloně zapomeňte na proslulé restaurační zařízení a světové fastfoodové řetězce a navštivte místo nich pravou katalánskou vinárnu, zastrčenou restauraci se svraštělou babičkou připravující vynikající crepés nebo si kupte křupavou bagetu nedaleko přístavu.

 

A dobrovolníci v rámci Evropského sboru solidarity s názvem Czech Imprint se rozloučili právě tak, že všem přítomným představili to nejlepší ze Španělska. Moc děkujeme Hance Slavíčkové, která zvládla překlad i ze španělštiny, a Jardovi Práškovi a Jakubovi Imberovi za fotografie.

 

Za KreBul, o. p. s.

Mgr. Jiří Gabriel Kučera, DiS.

03.09.2020

Občanská poradna

Informační centrum pro mládež

Vzdělávací centrum

» O občanské poradně
» Hlavní okruhy poradenství
» Vedlejší okruhy poradenství
» Úrovně poskytovaných služeb
» Způsob poskytování služeb

» Kdo jsme
» Služby
» Kontakt

» Co nabízíme
» Školící místnosti

Stránky www.krebul.cz provozuje obecně prospěšná společnost KreBul
Created by © 2021 WebCreative.info
All rights reserved.