Občanská poradna ICM FOOD.BODY.LIFE Dobrovolnické centrum Senior Point Podpořte nás Projekty EU Veřejná sbírka Osobní asistence Obchůdek

Aktuálně

Aktuálne KreBul připravujeZprávy

Křest Mapy bez bariér - byli jsme u toho

KreBul, o.p.s. a její pracovníci byli přitom. Účastnili jsme se mapování bariér, pracovních skupin, několik projednávání proběhlo právě v našich prostorách, náš pracovník Jakub Imbera se stal grafickým tvůrcem mapy, účastnili jsme se předání mapy veřejnosti. Děkujeme za krásnou příležitost a sdílíme shrnutí celého projektu hlavní realizátorkou Hankou RH+ Rabenhauptovou. Děkujeme!

Mapa bez bariér byla pokřtěna. Mapa bude k dispozici v Informačním centru Prachatice, Komunitním centru Prachatice na Zlaté stezce, Jihočeském centru pro zdravotně postižené a seniory Prachatice Na Sadech, na Městském úřadu Prachatice … autoři mapy Hanka RH+ a spol a grafika: Jakub Imbera.

31.8.2023 na Velkém náměstí v Prachaticích se v dopoledních hodinách uskutečnilo setkání lidí, kteří chtějí řešit bariéry ve městě. Každým rokem v srpnu město mapuje bariéry, dělá soupis a následně odstraňuje. Dodávám, něco lze odstranit hned, něco výhledově a něco se připravuje jako projekt do budoucna.

Letošní letní mapování bylo ozvláštněno křtem Mapy bez bariér. Pozvání přijal Jan Potměšil, herec na vozíku, romská taneční skupina Romano JIROLO z Volar. Přišel místostarosta města Jakub Nepustil a zastupitelé současní i bývalí Zdeněk Krejsa, Miroslav Lorenc, Milan Bolek, Petr Kolín a radní Růžena Štemberková. Přišli zástupci organizací, kterým také, nejen pro jejich klienty, ale i veřejnost záleží na bezbariérovosti města a pouze nekritizují na sociálních sítích, ale skutečně pomáhají s náměty, nápady i řešením. Eva Podlahová, ředitelka STROOMU DUB, Jana Holá, předsedkyně Rady seniorů, Jiří Gabriel Kalima, za Osobní asistenci Prachatice, Pavla Kolínová, za DMV a hospic, Hana Vlasáková za Jihočeské centrum zdravotně postižených a seniorů, Ivana Voráčková, za odbor sociálních věcí, Hana Vojtová ředitelka domova seniorů, Jarka Pupíková z NRZP Jihočeského kraje a mnozí další. Pět vozíčkářů mohlo po slavnostním křtu vyrazit dle mapy „do ulic“. Jak sdělil ve svém povídání Jan Potměšil: „Město Prachatice mám rád. V Prachaticích jsem byl před lety hostem na Běhu Terryho Foxe s Helenou Růžičkovou, hrál jsem zde několik rolí v divadle, natáčel jsem s prachatickými dokument Jak komunikovat s osobami se zdravotním postižením a jsem tu dnes. Jsem moc rád, že mohu být u dalšího kroku města k bezbariérovosti – tvorbě Mapy bez bariér, pohlednice. A musím říci, že se daří odstraňovat jak bariéry architektonické, tak lidské. Narazil jsem u vás na řadu přívětivých lidí, lidí, kteří to s námi umí. Děkuji.“

Mapa vznikla za podpory města Prachatice, projektů Prachatice plánují budoucnost a PART-NETT, díky tvorbě pocitové mapy bariér NSZM. Na obsahu a grafické úpravě se podíleli Hanka RH+ a Jakub Imbera, ale především aktéři, účastníci kulatých stolů, fyzického mapování, komunitního projednávání, poradních sborů …. Mapa navazuje na první mapku bez bariér, která byla součástí dalších map města od Václava Kuneše.

Mapa nabízí tři velké okruhy doporučených míst, jako je Historický okruh, Prohlídkový okruh a jak Bezbariérově z města. V historickém okruhu nabízíme prohlídku fasád měšťanských domů, prohlídku historického centra a okolí historického centra. V Bezbariérovém prohlídkovém okruhu pak místa, kam se lidé s omezeným pohybem či na vozíku dostanou, jako je zahrada hospice, Parkán, bazén, koupaliště Hulák, stadion, kino, Štěpánčin park .Třetí mapa ukazuje směr jak na bezbariérová místa z města např. Křížová cesta, lesní kaple Patriarcha, areál Lesních her, ale i Stezka korunami stromů Lipno, Křišťanovický rybník nebo zahrada Státního zámku Kratochvíle.

Po skončení akce na Velkém náměstí se tvořila i mapa z provázků. Na náměstí se tancovalo a povídalo. Na náměstí byla nainstalována výstava fotografií a samotné mapy, výstava: Jak šel čas při tvorbě mapy.  Poté se někteří účastníci přesunuli do divadla, kde se přes hodinu diskutovalo, a plánovalo. Představen byl projekt Kolečko, výstavba 12 bytů pro osoby se zdravotním postižením, který se plánuje v lokalitě bývalé hygieny (Jihočeským krajem za podpory EU) a to garantem Hanou Vojtovou.

Tedy vydejte se na tato místa. Pokud najdete něco, co by bylo nutné doopravit, předělat, napište nám. Děkujeme.

Hanka RH+ Rabenhauptová

07.09.2023

Občanská poradna

Informační centrum pro mládež

Vzdělávací centrum

» O občanské poradně
» Hlavní okruhy poradenství
» Vedlejší okruhy poradenství
» Úrovně poskytovaných služeb
» Způsob poskytování služeb

» Kdo jsme
» Služby
» Kontakt

» Co nabízíme
» Školící místnosti

Stránky www.krebul.cz provozuje obecně prospěšná společnost KreBul
Created by © 2024 WebCreative.info
All rights reserved.