Občanská poradna ICM FOOD.BODY.LIFE Dobrovolnické centrum Senior Point Podpořte nás Projekty EU Veřejná sbírka Osobní asistence Obchůdek

Aktuálně

Aktuálne KreBul připravujeZprávy

Pracovníci pochodem podpořili vzpomínku

Pracovníci KreBul, o.p.s. se opět po roce aktivně zapojili do již jedenáctého ročníku vzpomínkového pochodu Military Death March. Ten je vzpomínkou na ženy, které šly v pochodu smrti od ledna do května roku 1945. Pochod šel přes naše území, přes Volary a skončil u Husinecké přehrady.

Na začátku celého nápadu byl článek o Jaroslavě Krejsové a jejím vnukovi, kteří o pochodu smrti napsali knihu a připomínají tak události, které se stali na konci druhé světové války. Tohoto příběhu se ujal Jaroslav Nábělek a další jeho kolegové, kteří se rozhodli uspořádat vzpomínkový pochod. Ten má za sebou již 11. ročník a nabízí 3 základní trasy – 75km, 30km nebo 12km. Najdou se však i tací, kteří trasy různě kombinují.

Za KreBul se pánská část pracovníků – Zdeněk Krejsa, Jiří Gabriel Kalima a Jakub Imbera – zapojila do trasy EXTREME, která měří 75km a účastníci při ní musí projít dva body – Husinec a Volary. Kolegyně Markéta Vernerové pak absolvovala trasu Walking, tedy cca 30 km. A jaké jsou dojmy z cesty EXTREME? Přečtěte si v následujících řádcích.

Jiří Gabriel Kalima:

Když jsem viděl první ročník "military death march", říkal jsem si, že bych to v životě nešel. Letos jsem šel kategorii EXTREME (75km) posedmé. Mezitím jsem byl dvakrát v kategorii WALKING (35km). Letošní rok byl ale hodně únavný a náročný. Jednu třetinu cesty pršelo. Pak sněžilo. Při příchodu do Volar jsem se snažil zahlédnout další trasu (Bobík a Boubín), ale nebyla vidět v mlze a sněhu. Chtělo to hodně přemáhání jít dál. Zvláště, když jsem potkával ty, kteří šli obráceně (já šel nejdříve směr Husinec-Volary) a říkali, že je tam 15 cm sněhu. Byla zima, sněžilo, únava se začínala podepisovat a měl jsem před sebou ještě asi polovinu trasy. Přesto jsem šel. Potkával jsem pár lidí, některé jen pozdravil, s jinými ušel kousek cesty. Letošní rok jsem 75km zvládl za 16hodin a 15minut, 33 hodin nespal, zhubl 3kg a pak spal 15hodin. Myslím, že nebýt toho, že jsem měl vnitřní motivaci vyčistit především hlavu, tak bych to letos neušel. Děkuji za podporu přátelům a precizně uspořádanou akci organizátorům. 

Zdeněk Krejsa, Jakub Imbera

Pokaždé, když stojím na startu pochodu, říkám si, že je neuvěřitelné, kolik lidí se každoročně zapojuje, aby symbolicky uctilo památku žen, obětí pochodu smrti, který šel přes naše území. Vybavuji si často vyprávění pamětníků, se kterými jsem měl možnost se osobně setkat a znovu si uvědomuji, jak se máme dobře. Jdeme na pochod, ale jsme vybaveni – kvalitním oblečením a obuví, máme sebou zásobu jídla, pití.. Máme možnost využít připravené zázemí a dočerpat potřebné, máme možnost kdykoliv to vzdát a pochod ukončit. A věřte, že to cestou napadne většinu účastníků, zejména když se počasí vydaří jako letos – od lijáku, přes silný vítr, sněhovou vánici až desítky centimetrů nového sněhu na Boubíně.

A pak jdete. Kroky nepočítáte. Nedíváte se před sebe, protože další kopec pro vás znamená další vypětí sil. A to jsou ty momenty, kdy se mi v hlavě znovu promítají ony příběhy pamětníků. Příběhy, které ve mně mobilizují síly a jdu dál. Chci. Musím. Protože chci uctít památku těch, kteří neměli to štěstí, jako potkalo nás a nešli tuto cestu zcela svobodně.

Někomu vyhovuje jít sám, chce být pouze ze svýma myšlenkami. Já potřebuji parťáka, se kterým se společně podporujeme a dodáváme si sílu k dalším kilometrům. Přesto často mlčíte a jste se svými myšlenkami, ale víte, že vedle někdo je, kdo vám pomůže, když bude potřeba.

Letošní, pro mě devátý pochod byl asi jeden z nejnáročnějších. Přesto se mi díky parťákovi podařilo dostat se až do cíle, převzít si certifikát a zaslouženou medaili. Díky jemu a také díky organizátorům za přípravu zázemí a všeho s pochodem spojeného.

Za KreBul, o.p.s děkujeme organizátorům za uspořádání pochodu, přípravu veškerého zázemí a servisu a také všem účastníkům za zapojení se do této formy připomínání.

Zdeněk Krejsa, Jakub Imbera, Jiří Gabriel Kalima

29.04.2024

Občanská poradna

Informační centrum pro mládež

Vzdělávací centrum

» O občanské poradně
» Hlavní okruhy poradenství
» Vedlejší okruhy poradenství
» Úrovně poskytovaných služeb
» Způsob poskytování služeb

» Kdo jsme
» Služby
» Kontakt

» Co nabízíme
» Školící místnosti

Stránky www.krebul.cz provozuje obecně prospěšná společnost KreBul
Created by © 2024 WebCreative.info
All rights reserved.