Občanská poradna ICM FOOD.BODY.LIFE Dobrovolnické centrum Senior Point Podpořte nás Projekty EU Veřejná sbírka Osobní asistence Obchůdek

Aktuálně

Aktuálne KreBul připravujeZprávy

17. ročník multikulturní konference “Volary a pochod smrti”

V prostorách komunitního centra Na půdě v Prachaticích proběhla multikulturní konference s názvem “Volary a pochod smrti.” Tato již sedmnáctá konference, organizovaná KreBul, o.p.s., přilákala na 250 účastníků, převážně studentů, kteří měli možnost setkat se s odborníky a zapojit se do diskuzí o aktuálních společenských otázkách. Konferenci zahájil Zdeněk Krejsa, ředitel KreBul, o.p.s., společně s místostarostou města Prachatice Janem Kotrbou a viceprimátorem města Prievidza Michalem Dobiašem, kteří v úvodním projevu vyzdvihli význam takových akcí pro rozvoj dialogu o lidských právech, holokaustu a vzdělávání.

Martin Klus, slovenský politolog a bývalý státní tajemník ministerstva zahraničí SR, se zaměřil na současné politické události na Slovensku i ve světě, přičemž zdůraznil, jak tyto události ovlivňují kulturní porozumění a mezinárodní vztahy. Účastníkům přiblížil klíčové aspekty politického vývoje, které mohou ovlivnit budoucí spolupráci mezi národy a ovlivnit vnímání jednotlivých kultur. Pedagog Libor Mokrý následně představil metodiky multikulturní výchovy na Slovensku a diskutoval o tom, jak tyto přístupy podporují respekt a pochopení mezi studenty. Ve svém vystoupení se zaměřil na výzvy, s nimiž se setkávají učitelé v dnešním školství a popsal konkrétní způsoby, jak posilovat inkluzi a respekt ve vzdělávacím procesu.

Na workshopu vedeném Eliškou Štaudovou z Oddělení strategické komunikace z Úřadu vlády ČR a Ludmilou Hamplovou z Odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví ČR se účastníci zaměřili na problematiku dezinformací. Workshop byl interaktivní a umožnil účastníkům seznámit se s různými technikami, jak rozeznat manipulativní obsah a chránit se před šířením falešných zpráv. Další workshop vedl Jakub Imbera, lektor a komunitní pracovník. Zaměřil se na projevy antisemitismu v dnešní společnosti. Účastníkům přiblížil různé formy antisemitismu a ukázal konkrétní příklady, zaznamenané v uplynulém roce, nabídl praktické nástroje a postupy, jak na tyto projevy reagovat a jak zvýšit povědomí veřejnosti o této problematice.

Čeněk Hlavatý, ředitel Základní umělecké školy Mšeno, představil multikulturní výtvarné aktivity jako nástroj k prohloubení kulturního porozumění. Účastníci mohli vidět, jak výtvarné činnosti přispívají k propojování lidí různého věku a kulturního zázemí a podporují kreativitu a vzájemnou empatii. K vidění byly přímo na místě dva konkrétní výstupy žáků školy, vztahující se k multikultuře.

Dalším inspirativním příspěvkem byla vzpomínka na dva bývalé žáky Gymnázia Prachatice, kteří se stali oběťmi holocaustu. Jana Dejmková, ředitelka gymnázia, společně se Zdeňkem Krejsou vzpomněli na jejich osudy, které byly uctěny položením prvních Stolpersteinů v Prachaticích.

V programu dále vystoupila Beata Révayová, vedoucí odboru školství města Prievidza, která představila přístupy ke kombinaci multikulturní výchovy a výchovy k lidským právům ve slovenských mateřských a základních školách. Ve svém vystoupení popsala metodiky, které pedagogové využívají k podpoře tolerance a empatie u dětí a jak se tyto oblasti navzájem prolínají a doplňují. Následně se Martin Elíša Jindra, středoškolský pedagog, věnoval otázkám předsudečné nenávisti vůči LGBTQ+ komunitě a problematice stereotypů uvnitř queer komunity. Přiblížil posluchačům, jaké výzvy přináší předsudky a stereotypy a jak je důležité podporovat diverzitu a respekt ke každému jednotlivci.

Posledním workshopem, který vedla Zuzana Pavlovská, vedoucí Oddělení pro vzdělávání Židovského muzea v Praze, byla interaktivní diskuse o stereotypech. Účastníci měli příležitost diskutovat o tom, jak stereotypy ovlivňují každodenní život a jaké způsoby mohou využít k jejich překonávání v běžné komunikaci, představen byl interaktivní workshop, věnující se právě stereotypům.

Program konference byl zakončen tradičním pietním aktem – účastníci odjeli do Volar, kde se setkali s Jaroslavou Krejsovou a společně položili květiny na hřbitově obětí pochodu smrti, čímž vzdali hold památce nevinných obětí.

Letošní konference, pořádaná pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby a poslance a starosty města Prachatice Jana Bauera, poskytla účastníkům hlubší vhled do komplexních otázek, které jsou stále aktuální a významné. Konference se uskutečnila za finanční podpory Jihočeského kraje a Nadačního fondu obětem holocaustu v rámci projektu Vzpomínka pro lidskost. KreBul, o.p.s. děkuje všem, kdo se podíleli na úspěšné organizaci letošní konference a těší se na příští ročník, který opět přinese inspirativní diskuze a zajímavá setkání.

Za KreBul, o.p.s.

Mgr. Zdeněk Krejsa, DiS., ředitel

Foto: Jakub Imbera

28.10.2024

Občanská poradna

Informační centrum pro mládež

Vzdělávací centrum

» O občanské poradně
» Hlavní okruhy poradenství
» Vedlejší okruhy poradenství
» Úrovně poskytovaných služeb
» Způsob poskytování služeb

» Kdo jsme
» Služby
» Kontakt

» Co nabízíme
» Školící místnosti

Stránky www.krebul.cz provozuje obecně prospěšná společnost KreBul
Created by © 2024 WebCreative.info
All rights reserved.