Dvě emotivní představení monodramatu Alma Rosé byla odehrána v prostorách auly Gymnázia Prachatice. Obě sklidila velký ohlas přítomných studentů a pedagogů. Představení proběhla v rámci multikulturních aktivit, pořádaných KreBul, o.p.s. Prachatice.
Životním příběhem skvělé houslistky Almy Rosé přítomné diváky provedla herečka Sarah Haváčová. Ta podala velmi silný a emotivní výkon, díky kterému se diváci mohli vcítit do prožitků Almy – ať už byla na výšinách jako uznávaná houslistka nebo jako dirigentka ženského táborového orchestru v Osvětimi. To vše za skvělého doprovodu smyčcového kvarteta, v jehož podání zazněly skladby od F. Kreislera, J. Strausse, A. Dvořáka, F Schuberta, J. Brahmse a G. Pucciniho.
Alma Rosé se narodila v roce 1906 ve Vídni do slavné hudební rodiny. Otec Arnold Rosenblum (uměleckým jménem Rosé) byl vynikajícím koncertním houslistou, matka byla sestrou jednoho z nejslavnějších rakouských skladatelů Gustava Mahlera. Alma se od dětství učila hrát na housle a začala záhy vystupovat, až se stala uznávanou houslistkou, založila populární ženský orchestr Wiener Walzermädeln, s nímž slavila úspěchy po celé Evropě.
Alma, ač byla pokřtěna, byla podle nacistických zákonů považována za židovku. V roce 1938 emigruje do Londýna, následně najde azyl v Nizozemí, odkud se rozhodne uprchnout na falešný pas. Je však zadržena a několik měsíců stráví ve francouzském táboře Drancy, odkud je v červenci roku 1943 deportována do Osvětimi. Zde nikdo z počátku slavnou umělkyni nepozná, a tak je po selekci vybrána na lékařské pokusy. Zde ji poznala jedna z vězeňkyň, která na ní upozornila a Alma byla předána vrchní dozorkyni Marii Mandelové, která hledala hudebnice do táborové kapely. Úkolem této kapely bylo hrát vězňům ráno do pochodu do práce a večer při návratu, pro pobavení a rozptýlení vedení tábora a dozorců.
Alma byla jmenována kapelnicí a kápem celého bloku. Postupně nahradila členky kapely zkušenými hráčkami, většinou židovského původu. S vědomím, že pokud se jí nepodaří vytvořit přijatelnou kapelu, skončí všechny v plynové komoře se snažila, aby ženy podávaly maximální výkony. Stala se oblíbenou i mezi dozorkyněmi, které s ní vedly hovory o hudbě. V dubnu roku 1944 však náhle zemřela, pravděpodobně byla otrávena jídlem.
Dvě představení navštívilo na 220 diváků, zejména studentů Gymnázia Prachatice a Střední pedagogické školy Prachatice, kteří účinkující ocenili bouřlivým potleskem a slovy velké chvály. Jednoduchá scéna, projekce dobových fotografií, světelné podkreslení, skvělý hudební doprovod smyčcového kvarteta a bravurní výkon hlavní představitelky Sarah Haváčové, to vše skvěle zafungovalo a připravilo pro diváky hluboký a silný zážitek, přibližující příběh houslistky Almy Rosé.
Představení proběhla v rámci projektu Vzpomínka pro lidskost, podpořeném z prostředků Jihočeského kraje, Nadačního fondu obětem holokaustu a města Prachatice. Děkujeme také Gymnáziu Prachatice za poskytnutí zázemí a skvělou spolupráci, za účast studentů také Střední pedagogické škole Prachatice.
Za KreBul, o.p.s.
Mgr. Zdeněk Krejsa, DiS.
10.12.2024Občanská poradna
Informační centrum pro mládež
Vzdělávací centrum
» O občanské poradně
» Hlavní okruhy poradenství
» Vedlejší okruhy poradenství
» Úrovně poskytovaných služeb
» Způsob poskytování služeb