Občanská poradna ICM FOOD.BODY.LIFE Dobrovolnické centrum Senior Point Podpořte nás Projekty EU Veřejná sbírka Osobní asistence Obchůdek

ICM Prachatice

Informační centrum pro mládež PrachaticeInformační centra pro mládež všeobecněHlavní činností Informačního centra pro mládež PrachaticeKontakt ICM PrachaticeERYICARemix

Aktuality

Aktuálně připravujemeAktuálně pro vásBrigády a volná pracovní místaSpotřebitelstvíInformace AICMDobrovolnictvíZpravodaj ICMPublikace ke staženíEvropské příležitostiKulturní servis

Region

Region PrachaticeTipy na výletyPřehled informačních místPřehled důležitých kontaktůPřehled informačních míst v regionu PrachaticeOdkazy na weby region Prachatice

Cestování

Cestování v regionuCestováníPamátky v ČRCestování v zahraničí

Vzdělávání

Vzdělávání v regionuVzdělávání v ČRVzdělávání v zahraničí

Práce

Práce v regionuPráce v ČRPráce v zahraničí

Volný čas

Volný čas v regionuVolný čas v ČR

Sociálně-patologické jevy

Sociálně patologické jevy v regionuSociálně patologické jevy

Občan a společnost

Občan a společnost v regionuObčan a společnost

Mládež v EU

Mládež v EU

Sociální skupiny a hnutí

Sociální skupiny a hnutí

Zdraví

Zdraví

Ekologie

Ekologie

50 zájemců navštívilo Mauthausen

V rámci projektu Vzpomínka pro lidskost připravili pracovníci z KreBul, o.p.s. poznávací cestu do Mauthausenu. Cílem návštěvy byl památník bývalého koncentračního tábora a také stezka lidských práv, na které se podíleli tři země – ČR (KreBul Prachatice), Rakousko (Mauthausen) a Itálie (Empoli).

KreBul, o.p.s. přizvala k této cestě studenty Gymnázia Prachatice a také veřejnost. Místa v autobuse se rychle zaplnila a do Mauthausenu vyrazila 50 návštěvníků. Jedna skupina vyrazila nejprve do památníku bývalého koncentračního tábora, kde se nás ujala průvodkyně, aby nám sdělila základní informace o táboře a provedla nás tímto památníkem.

Druhá skupina zatím vyrazila s lektorem a autorem metodiky pro lektory Jakubem Imberou z KreBulu na stezku lidských práv. Ta začíná svou jednu etapa symbolicky na vlakovém nádraží v Mauthausenu, odkud právě vycházeli i vězni po příjezdu vlakem. Cestou je řada zastavení, která připomínají nejen historický kontext, ale též osobnosti, které jsou spjaty s lidskými právy. Tato etapa pak končí v bývalém lomu, kde vězni vykonávali velmi náročnou fyzickou práci, řada z nich zde bohužel nalezla smrt, a to jak vysílením nebo na pověstných schodech smrti a nebo jen tak pro zábavu dozorců. Cestou účastníci diskutovali o lidských právech, o historii tohoto místa i si vyzkoušeli některé z připravených aktivit.

Byl jsem velmi mile překvapen zájmem studentů i veřejnosti, protože zaznělo mnoho zajímavých dotazů, které zodpověděli průvodci nebo organizátoři. Pro studenty nebyl překážkou ani anglický jazyk, ve kterém prohlídka probíhala, veřejnosti pak s překladem pomohla Beata Rückschloss Nemcová, která přijela až z Banské Štiavnice, aby nám povyprávěla o jejích aktivitách, směřujících k připomínání příběhů židovského obyvatelstva a hřbitova právě ve Štiavnici.

Poznávací cesta byla realizována v rámci projektu Vzpomínka pro lidskost, který byl finančně podpořen z prostředků Jihočeského kraje a Nadačního fondu obětem holokaustu a cesta navázala na celoroční aktivity, věnující se multikultuře a holokaustu, které již 16 let realizuje právě KreBul, o.p.s.

Rád bych poděkoval všem účastníkům za důstojný průběh celé poznávací cesty, za řadu zajímavých dotazů i přesvědčení organizátorů v tom, že je neustále potřeba si tyto události připomínat, navštěvovat konkrétní místa, sdílet konkrétní příběhy. Děkuji také kolegům za skvělé organizační zvládnutí celého dne, od průvodcování, tlumočení až po focení.

Závěrem si dovolím uvést krátké shrnutí jednoho z účastníků této poznávací cesty:

Mauthausen pohledem účastníka

Jako parta z „pedárny” (z většiny tvořena 3.B) jsme vyrazili společně s organizací KreBul a Gymnáziem Prachatice na exkurzi do koncentračního tábora Mauthausen. Já osobně už jsem jednou podobnou exkurzi absolvoval, tudíž to pro mě nebylo tak šokující. Přesto jsem odcházel s velmi úzkostnými pocity z toho, jak nelidské zacházení bylo použito proti vězňům. Naše skupina začínala přímo v památníku, kde nás čekalo úvodní povídání v angličtině se slovenskou překladatelkou. Předala nám informace o tom, jak byl vůbec tábor vybudován a jakou měl původní rozlohu. Následně jsme procházeli kolem tehdejšího nacistického fotbalového hřiště pro vojáky SS a kolem pomníků padlých v koncentračním táboře. Tady už na vás atmosféra začíná doléhat. Neskutečně emotivně nabité místo. Sevřený žaludek po celou dobu exkurze. Poté jsme vešli branou přímo dovnitř do koncentračního tábora a mohli jsme navštívit vše od baráků pro vězně až po pitevnu nebo plynové komory. Koncentrační tábor je dnes z velké části pietním místem, a proto je o to více vidět, jakou sílu toto místo má, kolik bolesti muselo být prožito za těmito zdmi. Spousta jmen zemřelých a mnoho fotografií. Jen těžce se mi přenáší zážitek z takového místa, přesto si myslím, že je naprosto důležité, aby každý alespoň jednou takové místo navštívil. Čím více se budou tyto události připomínat, tím vzdělanější naše generace bude a nebudou se tyto situace opakovat. Po kompletní prohlídce tábora, ze kterého vám doznívají zážitky ještě dlouho, jsme vyrazili na Stezku lidských práv, kde jsme se dozvěděli ještě víc informací týkajících se situace tehdejší doby, ale také i to, jak se pro lidská práva bojuje v současnosti. Toto téma je tak obsáhlé, že jeden krátký článek nemůže vystihnout, jaký zážitek toto byl, proto jej výrazně každému alespoň jednou doporučuji a za skupinu musím říct, že to bylo rozhodně obohacující.

Stanislav Vomáčka

(student 3.B, Střední pedagogická škola Prachatice)

 

Za KreBul, o.p.s.

Mgr. Zdeněk Krejsa, DiS.

Foto: Jiří Gabriel Kalima, Zdeněk Krejsa

Občanská poradna

Informační centrum pro mládež

Vzdělávací centrum

» O občanské poradně
» Hlavní okruhy poradenství
» Vedlejší okruhy poradenství
» Úrovně poskytovaných služeb
» Způsob poskytování služeb

» Kdo jsme
» Služby
» Kontakt

» Co nabízíme
» Školící místnosti

Stránky www.krebul.cz provozuje obecně prospěšná společnost KreBul
Created by © 2024 WebCreative.info
All rights reserved.