Občanská poradna ICM FOOD.BODY.LIFE Dobrovolnické centrum Senior Point Podpořte nás Projekty EU Veřejná sbírka Osobní asistence Obchůdek

ICM Prachatice

Informační centrum pro mládež PrachaticeInformační centra pro mládež všeobecněHlavní činností Informačního centra pro mládež PrachaticeKontakt ICM PrachaticeERYICARemix

Aktuality

Aktuálně připravujemeAktuálně pro vásBrigády a volná pracovní místaSpotřebitelstvíInformace AICMDobrovolnictvíZpravodaj ICMPublikace ke staženíEvropské příležitostiKulturní servis

Region

Region PrachaticeTipy na výletyPřehled informačních místPřehled důležitých kontaktůPřehled informačních míst v regionu PrachaticeOdkazy na weby region Prachatice

Cestování

Cestování v regionuCestováníPamátky v ČRCestování v zahraničí

Vzdělávání

Vzdělávání v regionuVzdělávání v ČRVzdělávání v zahraničí

Práce

Práce v regionuPráce v ČRPráce v zahraničí

Volný čas

Volný čas v regionuVolný čas v ČR

Sociálně-patologické jevy

Sociálně patologické jevy v regionuSociálně patologické jevy

Občan a společnost

Občan a společnost v regionuObčan a společnost

Mládež v EU

Mládež v EU

Sociální skupiny a hnutí

Sociální skupiny a hnutí

Zdraví

Zdraví

Ekologie

Ekologie

Počítáme s vámi - výtvarný workshop

Ve Společenském sále Národního domu v Prachaticích se uskutečnil výtvarný workshop s umělci malujícími ústy a nohama ze společnosti ÚMUM Liberec. Workshop, který byl určený dětem s omezenými příležitostmi, určený osobám se zdravotním postižením, ale i všem ostatním se vydařil.

 

Hlavním organizátorem se stala společnost KreBul, s Jiřím Gabrielem Kučerou, pedagogem, který pro účastníky připravil velké malování. Velké malování znamenalo, že na stolech byla připravena - „velká okna“ (čtvrtky), do kterých malovali účastníci vše, co vidí doma ze svých oken (lidi, stromy, domy,…), ale ne běžně jak malují – ale rukou opačnou – takže praváci levou, leváci pravou. Malovalo se tužkami, voskovkami, fixami, ale i temperami. Jinou rukou to proto, že jsme chtěli, aby se přiblížili handicapu, který mají lidé s omezeným pohybem. A věřte, nebylo to jednoduché, zato výstupy - práce po skončení malování, vyvěšené na stěně byly nádherné.

Na setkání přijali pozvání žáci a studenti ze Základní školy Prachatice, Zlatá stezka 387 a Gymnázia Prachatice, klienti Centra STROOM Dub a umělci ze společnosti ÚMUM Pavel Hejmal, Tomáš Janoušek a Zdeňka Ježková. Příjemné bylo vyprávění o životě a práci postižených, a nakouknutí do jejich malování (přímo na místě všichni tři umělci malovali pusou se štětcem, tužkou. Malovali obrázky – prachatický kostel, zimní motiv a strom dle předlohy). Myslím, že řada přítomných sledovala malování s velkým zaujetím a pokorou.

Pavel Hejhal se narodil v roce 1983 v Písku. V současné době žije s rodiči v Milevsku. V roce 2002 si poranil páteř při autonehodě a celkově ochrnul. V té době studoval SPŠ ve Volyni (obor nábytkářství). O rok později se od své rehabilitační sestry Lenky dozvěděl o lidech s podobným postižením, kteří malují ústy, a začal to také zkoušet. Po půlročním úsilí se dostavily první úspěchy – vznikla kolekce obrázků „Květiny“. Po 2,5 letech pobytu v nemocnici se mohl vrátit domů a díky své obrovské vůli i ke studiu, které v roce 2007 úspěšně ukončil maturitou. Kromě malování rád tráví čas s nejbližší rodinou a přáteli, jezdí na výlety a zajímá se o vše nové. Je také velmi otevřen k možnostem sdílet svůj život s postižením s žáky a studenty na různých besedách.

Zdeňka Ježková žije s tělesným postižením od narození. Je zcela ochrnutá, pohybuje se na vozíku. Dětství prožila v sociálních ústavech, školní léta v ústavu pro děti s tělesným postižením. Již v dětství používala k psaní, vyšívání a malování ústa. Je velmi pilná a houževnatá, v námětech jejích kreseb se nejčastěji objevují květiny, květinová zátiší a zvířata. Ráda zpívá a poslouchá hudbu. V současnosti žije s rodinou své sestřenice v bezbariérovém bytě v Táboře.

Tomáš Janoušek v osmi letech se Tomášovi stal úraz, porazilo ho auto. Od té doby je zcela ochrnutý a závislý na dýchacím přístroji. Tři roky byl hospitalizován v dětské nemocnici v Praze Motole. Již v nemocnici začal malovat a psát ústy. Díky nesmírnému úsilí a obětavosti rodičů žije opět doma. Dnes mu malování vyplňuje jeho volný čas a přináší seberealizaci. Jak sám říká: „Je to moje práce“. I přes své vážné postižení je optimistický, rád jezdí na výlety, poslouchá hudbu, sleduje sportovní přenosy. Je velkým fanouškem hokejové i fotbalové Sparty. Má velmi rád zvířata. Doma ho obklopuje hned několik zvířecích kamarádů, mezi jeho oblíbence patří psí kamarádka Elinka, kocour Samuel a křeček Šmudlinka.

Dokument ze Dne zdravotně postižených 2014 uvidíte v kabelové televizi ještě do konce letošního roku.

Projekt Počítáme s Vámi, byl podpořen MŠMT v ČR, o. p. s. KreBul Prachatice a Městem Prachatice z finančních prostředků získaných za Cenu Makropulos.

Hanka RH+


Autor článku: Hanka Rabenhauptová, město Prachatice

Fotografie: Zdeněk Krejsa, Hanka Rabenhauptová

 

Občanská poradna

Informační centrum pro mládež

Vzdělávací centrum

» O občanské poradně
» Hlavní okruhy poradenství
» Vedlejší okruhy poradenství
» Úrovně poskytovaných služeb
» Způsob poskytování služeb

» Kdo jsme
» Služby
» Kontakt

» Co nabízíme
» Školící místnosti

Stránky www.krebul.cz provozuje obecně prospěšná společnost KreBul
Created by © 2023 WebCreative.info
All rights reserved.